36. J.R.R.Tolkien a ako sa s "rozprávkami" žije pravdivejšie
34:59

36. J.R.R.Tolkien a ako sa s "rozprávkami" žije pravdivejšie

09.05.2019

O čom hovoríme, keď nazveme nejaký príbeh rozprávkou? Ak spadá rozprávkový príbeh pod fantastickú literatúru, a jej dej sa teda odohráva v sekundárnom, vymyslenom svete, znamená to, že ide o voľnočasové klamstvo, ktoré nás môže rozptýliť, ale nemá nás čo naučiť?----more----

V dnešnej dávke si predstavíme niekoľko myšlienok z Tolkienovej esej “On Fairy Stories” (nepresne preložiteľné ako “O rozprávkových príbehoch”), v ktorej obhajuje svoje chápanie tohto žánru a vysvetľuje, ako nám môže pomôcť žiť, paradoxne, pravdivejšie.

Zamyslíme na nad tým, akú rolu tu hrá fantázia či predstavivosť, a tiež čo myslí Tolkien tým, keď hovorí, že “rozprávky” ponúkajú útek, obnovenie a útechu.

***

Dobré veci potrebujú svoj čas. Pomohla ti táto dávka zamyslieť sa nad niečím zmysluplným? Podpor tvoj obľúbený podcast sumou 1€, 5€ alebo 10€ mesačne na SK1283605207004206791985. Ďakujeme!

Zdroj obrázka: www.dw.com/en/jrr-tolkien-book-published-after-100-years/a-39075936

Podcast Pravidelná dávka je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.