Kým vo svete skúmali pyramídy, u nás známy Štúrovcov urobil najväčšiu egyptskú zbierku
29:21

Kým vo svete skúmali pyramídy, u nás známy Štúrovcov urobil najväčšiu egyptskú zbierku

13.03.2021
V dnešnej reportáži sme sa boli pozrieť na jednu z najstarších zbierok egyptských artefaktov. Volajú ju aj po jej zberateľovi „Schimkova zbierka”.  Daniel Schimko bol bývalý žiak známeho Evanjelického lýcea v Bratislave, na ktorom študovali Štúrovci či Milan Rastislav Štefánik. Bol veľkým zberateľom predmetov, to bolo totiž v tom čase veľmi populárne. „Bola to doba zberateľstva, vznikali prvé múzea na Slovensku, položili sa napríklad základy múzea v Bratislave. Takisto sme tiež vtedy počúvali o tom, že sa skúmajú Pompeje, odhaľujú pyramídy,” opisuje v podcaste Anna Bajanová z Archeologického múzea SNM.  Schimkova zbierka, ku ktorej sa dostával cez návštevy starožitníkov alebo známych, je pre našu krajinu veľmi významná. Ide totiž o najväčšiu zbierku egyptských predmetov na Slovensku. Zbierka obsahuje vyše 1000 egyptských, antických, pravekých artefaktov. Vďaka artefaktom sa napríklad dozviete, že Egypťania boli  poverčiví, najmä pri pomyslení na posmrtný život. Moderuje Denisa Hopková.

Podcast Podcasty Aktuality.sk je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.