Aká bola Mária Terézia. Presadila očkovanie, šľachte ustupovala
31:22

Aká bola Mária Terézia. Presadila očkovanie, šľachte ustupovala

09.04.2021
V dnešnom podcaste si budete môcť vypočuť prvú časť reportáže o živote panovníčky Márie Terézie.  Známa je svojimi viacerými reformami: ako je školská, ale aj zdravotnícka či reforma súdnictva. Zrušila napríklad mučenie či s procesy s čarodejnicami, zaviedla vzdelanie pre vojakov, no zaslúžila sa aj o očkovanie. „Viacerí príslušníci jej rodiny dostali čierne kiahne. Ona sa sama s ťažkým priebehom z nich dostala, no jej tri deti zomreli. Tak veľmi to zasiahlo do jej rodiny, že nariadila očkovanie a medzi prvými boli jej deti," opisuje Jana Huťanová zo Slovenského národného múzea.  Jej reformy boli o niečo umiernenejšie ako zmeny, ktoré chcel presadiť jej syn Jozef II. Ten jej vyčítal „slabosť v reformách." „Prijímala ich postupne a keď sa ukázala nevôľa zo strany šľachty, tak povolila a nešla do rozbrojov so šľachtou a cirkvou ako jej syn Jozef II," opisuje Huťanová s tým, že ich však panovníčka presadzovala ľudskejšie a boli spoločnosťou viac prijaté. Po korunovácii to nemala jednoduché, no obklopila sa dobrými radcami. Ako bola pragmatická sankcia, po ktorej sa na trón mohla dostať aj Mária Terézia, prijatá vo vtedajšej spoločnosti a prečo ju korunovali ako „kráľa" a nie kráľovnú? Na budúci víkend vám prinesie aj druhú časť reportáže o známej uhorskej kráľovnej.  Moderuje Denisa Hopková. Podcast Múzeum vzniká v spolupráci Slovenského národného múzea a portálu Aktuality.sk. 

Podcast Podcasty Aktuality.sk je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.