Psychiater Breier: V reforme duševného zdravia sa s deťmi s ADHD či so starými ľuďmi nepočíta
40:59

Psychiater Breier: V reforme duševného zdravia sa s deťmi s ADHD či so starými ľuďmi nepočíta

22.03.2021
V Pláne obnovy, ktorý by mal zreformovať oblasť duševného zdravia sa s deťmi s ADHD či so starými ľuďmi vôbec nepočíta. Na zriadenie dočasnej štátnej krízovej linky pritom ministerstvo vyčlenilo pol milióna eur, hovorí psychiater Peter Breier   Čelíme vlne smútku a po pandémii Korony nás zrejme čaká epidémia duševných porúch, varuje renomovaný psychiater Peter Breier. Naša psychiatrická starostlivosť pritom nestíhala už v predpandemických časoch no a dnes počet depresii, úzkostí, panických porúch či domáceho násilia alebo závislostí dramaticky narastá. Pomôcť by ale mohli eurofondy.     Z európskeho Plánu obnovy by sa totiž mala zreformovať aj starostlivosť o naše duševné zdravie. Rezort zdravotníctva však chce za 100 miliónov najmä stavať,  postaviť detenčný ústav, centrá pre autistov, ale najmä vybudovať vyše 50 psychosociálnych centier pre chronických pacientov. O starých ľudoch, deťoch s ADHD - či sociálnych pracovníkoch, ktorí už dnes v našej psychiatrii zúfalo chýbajú, ale v pláne vraj niet ani zmienky. Na zriadenie dočasnej „Národnej linky podpory duševného zdravia“ sa pritom našlo úctyhodných 500 tisíc eur. Akú reformu našej psychiatrickej starostlivosti teda môže priniesť tento 100 miliónový plán rezortu zdravotníctva, o ktorom sa doteraz neviedla prakticky žiadna diskusia? A v akom stave je duševné zdravie Slovákov sužované pandémiou a jej dôsledkami? V dnešnom Ráno Nahlas na to odpovedia psychiater Peter Breier a Andrej Vršanský z Ligy za duševné zdravie. Pekný deň vám želá Braňo Dobšinský.

Podcast Podcasty Aktuality.sk je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.