Ráno Nahlas: Väčšina ľudí s príznakmi závislostí, depresie či úzkostí sa u nás vôbec nelieči, tvrdí epidemiologička Bražinová
29:11

Ráno Nahlas: Väčšina ľudí s príznakmi závislostí, depresie či úzkostí sa u nás vôbec nelieči, tvrdí epidemiologička Bražinová

20.04.2021
Až 80 percent ľudí s príznakmi závislostí či úzkostných porúch sa vôbec nelieči a až dve tretiny tých, čo bojujú s príznakmi depresii, s nimi zápasia mimo zdravotníckeho systému. Vyplýva to z populačného prieskumu o stave duševného zdravia z pera epidemiologičky Alexandry Bražinovej.   Duševné poruchy spôsobujú miliardové straty, neraz vedú k nižšiemu vzdelaniu, často sú príčinou vyššej chudoby či kriminality, ale predovšetkým je to najmä o obrovskom ľudskom utrpení - a to nielen tých, ktorí nimi trpia, ale aj ich okolia. Napriek tomu o stav nášho duševného zdravia nie je v tejto krajine veľký záujem. My totižto nielenže máme poddimenzované kapacity odborníkov, ale my dokonca ani presne nevieme ako vyzerá skutočný stav nášho duševného zdravia.     Asi najaktuálnejšou a vlastne jedinou relevantnou mapou slovenského sveta duševných ochorení tak dnes môže byť populačný prieskum epidemiologičky Alexandry Bražinovej. No a ten hovorí o tom, že väčšina tých, ktorí majú príznaky viacerých vážnych duševných ochorení, nevyhľadajú pomoc odborníka a ani sa neliečia. Sme teda krajinou plnou depresívnych, úzkostných či závislých ľudí bez patričnej zdravotníckej starostlivosti? A prečo sa vyhýbame návšteve psychiatra či psychológa? No a ako môžeme nastaviť psychiatrický systém keď ani netušíme koho a z čoho má vlastne liečiť? A čo s našim duševným zdravím ešte napácha doba Korony? V dnešnom Ráno Nahlas na to odpovie epidemiologička Alexandra Bražinová.

Podcast Podcasty Aktuality.sk je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.