Obavy z juhoafrického kmeňa. Môžete sa infikovať dvakrát a postačia vakcíny?
34:15

Obavy z juhoafrického kmeňa. Môžete sa infikovať dvakrát a postačia vakcíny?

12.02.2021
Nových kmeňov koronavírusu vo svete pribúda - najnovšie sa najviac diskutuje o juhoafrickom variante. Na Slovensku sa momentálne čaká na výsledok vzorky nitrianskeho pacienta, pri ktorom sú obavy, že by mohol byť infikovaný práve týmto kmeňom. Je to naozaj tak, že sa variantom môžu infikovať aj očkovaní alebo tí, čo koronavírus prekonali? „Pri tomto juhoafrickom variante hrozia v zvýšenej miere opakujúce sa infekcie. Aj keď niekto prekonal covid, tak v prípade tohto variantu môže byť znova nakazený. Druhá vec je, že sa svet obáva aj toho, že aj keď je niekto očkovaný, tak účinnosť voči tomuto juhoafrickému kmeňu je nižšia,” vysvetľuje v našom podcaste virológ. Zároveň však hovorí o štúdii, ktorá naznačaje, že v prípade, ak sa zaočkovaný človek infikoval juhoafrickým variantom, čaká ho ľahší priebeh. „Minimálne jedna štúdia ukazuje, že je veľmi pravdepodobné, že aj keď účinnosť vakcíny bude znížená, tak ešte stále má chrániť pred veľmi ťažkým priebehom, prípadne smrteľným.” Prečo vôbec vznikajú takéto agresívnejšie varianty koronavírusu? Na všetko v podcaste odpovedá virológ z Biomedicínskeho centra SAV Boris Klempa. Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová odchádza z SaS po spore s Veronikou Remišovou. O čom celá kauza vypovedá? Budete počuť politológa Radoslava Štefančíka Moderuje Denisa Hopková.

Podcast Podcasty Aktuality.sk je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.