Bratislava za Márie Terézie? Sochu panovníčky rozbili na kusy
20:17

Bratislava za Márie Terézie? Sochu panovníčky rozbili na kusy

16.04.2021
V prvej časti reportáže o Márii Terézii ste si mohli vypočuť, aké reformy panovníčka presadila - od očkovania až po vzdelanie pre vojakov. Jej reformy boli o niečo umiernenejšie ako zmeny, ktoré chcel presadiť jej syn a spoluvládca Jozef II. Ten jej vyčítal „slabosť pri reformách”,  hoci on sám niektoré z tých svojich pred smrťou odvolal. V dnešnej reportáži si budete môcť vypočuť, ako v časoch Márie Terézie žilo v Bratislave. Za jej vlády si mesto prešlo viacerými zmenami a stalo sa najväčším mestom Uhorského kráľovstva.  Na dnešnom Námestí Ľudovíta Štúra stála v minulosti socha Márie Terézie, neskôr však bola zničená. „V roku 1921 po vzniku Československa bol taký trend zničiť všetko, čo pripomínalo starú Rakúsko-uhorskú monarchiu. Tak padla za obeť aj táto socha," opisuje Jana Huťanová zo SNM s tým, že sa rozbila na drobné kusy a zachovali sa z nej len niektoré časti. Moderuje Denisa Hopková. Podcast Múzeum vzniká v spolupráci Slovenského národného múzea a portálu Aktuality.sk. 

Podcast Podcasty Aktuality.sk je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.