Vláda má nový problém: núdzový stav. Na testy na hraniciach sa nespoliehajte
25:56

Vláda má nový problém: núdzový stav. Na testy na hraniciach sa nespoliehajte

11.11.2020
Slovensko v súvislosti s hranicami prechádza na tzv. európsky semafor. Niektoré krajiny, ktoré boli doposiaľ menej rizikové sa zafarbia na červeno: ako zrejme napríklad Rakúsko. Ako to bude s antigénovými testami na hraniciach - budú sa môcť otestovať všetci alebo nie? Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus hovorí, že sa tým ešte bude zaoberať konzílium odborníkov: podľa neho ale nie sú kapacity na otestovanie všetkých, ktorí budú cez hranice prechádzať. „Odhalili sme slabé miesta súvisiace s kapacitami zdravotníkov, ale aj v logistike, aby sme nezablokovali jednotlivé hraničné priechody...Ak by sme mohli mať testovacie centrá na hraniciach, tak v čase, kedy je väčšina krajín riziková, by sa využívali len pre tých, ktorí majú výnimky," opisuje v podcaste štátny tajomník Klus. Núdzový stav na Slovensku sa predĺži o ďalších 45 dní. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíkovia tiež, potvrdila, že sa v tejto súvislosti pripravuje zmena ústavného zákona. Ešte včera sa polemizovalo o tom, že by sa mohol schváliť nový núdzový stav s platnosťou 90 dní, teda prakticky až do polovice februára. Prečo by to bol problém? A ako sa nás dotýka núdzový stav? Pýtali sme sa na to vedúceho Katedry ústavného práva Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Mariána Gibu. Ten si myslí, že vláda sa problémom predlžovania núdzového stavu mohla zaoberať už v marci, ale neurobila tak.  „Nie je dobré ústavnú úpravu meniť v skrátenom konaní, lebo jednak samo o sebe to nie je dôstojné, ale hlavne je tu riziko, že sa pre krátkosť času nestihne všetko domyslieť do detailov,” myslí si ústavný právnik Marián Giba. Moderuje Denisa Hopková.

Podcast Podcasty Aktuality.sk je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.