Vypijú si, pobijú sa a skončia v putách. Opití Slováci môžu za tretinu násilných trestných činov
31:02

Vypijú si, pobijú sa a skončia v putách. Opití Slováci môžu za tretinu násilných trestných činov

31.12.2020
Večer sa opijete a ráno sa zobudíte v policajnej cele. To je na Slovensku prekvapivo bežný príbeh. Tisíce Slovákov ročne sa dopustia trestného činu pod vplyvom alkoholu. Z policajných štatistík vyplýva, že opilci páchajú zrejme až tretinu všetkých násilných trestných činov. Pod vplyvom alkoholu máte aj väčšiu šancu stať sa obeťou trestného činu. Keby Slováci menej pili, bolo by menej obetí trestných činov, najmä násilia.  "Keď ste opitý, skôr mi dáte po hube ako za triezva," hovorí pre náš podcast bývalý policajt - kriminalista, Matej Snopko.  Rozhodne neplatí, že opitému človeku sa nič nestane. Práve naopak, až tretina obetí trestných činov je tiež pod vplyvom alkoholu. Ide o násilné a majetkové trestné činy, lebo keď si nedávate pozor, môžu vás napríklad okradnúť, potvrdzuje dlhoročný kriminológ Květoň Holcr.  Andrea Kuruczová z advokátskej kancelárie hovorí, že najčastejšie sú prípady, keď sa zobudíte v cele, lebo ste šoférovali opitý. Polícia vás totiž môže vypočuť až za triezva, a tak často za mrežami policajnej stanice strávite celú noc.  Čo sa s tým dá robiť, a naozaj by sme mohli zredukovať počet trestných činov a ich obetí, keby sme zaviedli inú reguláciu alkoholu?  Moderuje Peter Hanák.

Podcast Podcasty Aktuality.sk je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.