Kňaz Ján Buc: O akom Duchu hovoria charizmatici?
29:50

Kňaz Ján Buc: O akom Duchu hovoria charizmatici?

23.05.2021
Rozhovor o tom, kto je vlastne Duch Svätý, o niektorých jeho zvláštnych prejavoch, aj obavách, ktoré sa rozprúdili v spoločnosti. Ján Buc je katolícky kňaz, ktorý dlhé roky pracoval s mládežou, je obľúbeným spíkrom na rôznych kresťanských festivaloch a konferenciách, mnohí ho poznajú tiež z pôsobenia v katolíckej televízii. Momentálne je farárom vo Východnej. V Postoj TV hovorí veľmi konkrétne aj o tom, ako vo svojom živote vníma pôsobenie Ducha, ktorý sa stal v ostatnom čase predmetom rôznych diskusií o viac či menej fanatických charizmatikoch. „Potrebujeme vedieť, čo to vlastne znamená charizmatický, aby sme nemali zbytočné obavy. Charizmatik je každý, kto si ako veriaci človek uvedomuje, že Duch Svätý v ňom pôsobí. Dostáva od neho rôzne dary, tzv. charizmy, ktoré môže využiť v službe spoločenstvu. Charizmatik je ten, kto nesie v sebe život Ducha, nie ten, ktorý ide akože ,z Ducha᾿ niečo presadzovať, meniť, násilne zavádzať, ako sa to vykresľovalo,“ vysvetľuje a dodáva, že charizmy patria do života kresťanov a učenia cirkvi už od jej počiatku. Mnoho nedorozumení podľa Buca pramení aj z toho, že pre mnohých je Duch Svätý ťažko predstaviteľný a uchopiteľný. „Mal som s tým dlho problém aj ja. Až keď som videl známu ikonu Najsvätejšej Trojice od Rubľova, som Ducha Svätého začal vnímať ako osobu, s ktorou si môžem budovať vzťah rovnako ako s Kristom či Bohom-Otcom,“ delí sa o svoju skúsenosť a snaží sa v relácii jednoducho priblížiť trojičnú teológiu. „Ľudia, ktorí sú uzavretí pred vnímaním duchovného sveta, budú stále na nás veriacich pozerať ako na bláznov. A to nielen pri Duchu Svätom. Si uvedomujem, že aj pri svätej omši sa niekto nezainteresovaný môže na mňa pozerať ako na blázna, keď v rukách držím Eucharistiu a hovorím o Božom baránkovi či Kristovom tele.“ Moderuje Jana Zlatohlávková.

Podcast Podcast denníka Postoj je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.