Diakon Pavol Tománek: Splácam Bohu to, čo mi dal, najmä život mojej manželky
23:36

Diakon Pavol Tománek: Splácam Bohu to, čo mi dal, najmä život mojej manželky

13.12.2020
Rozhovor s otcom troch detí, stálym diakonom, katechétom, vysokoškolským pedagógom, publicistom a najmladším profesorom na Slovensku. Chcel byť murárom, mama mu to však nedovolila pre dobré známky. A tak vyštudoval jednu školu, druhú, tretiu... Avšak ako sám hovorí, sen sa mu splnil. Stavia totiž mosty v medziľudských vzťahoch. „Ja som mal istú predstavu, ale Boh mi ukázal, že tú murárčinu môžem robiť inak. Nechodím síce s maltou, ale chodím ako diakon rozdávať Krista, nestaviam domy, ale pomáham opravovať vzťahy, nebúram steny, ale snažím sa búrať predsudky voči cirkvi,“ hovorí Pavol Tománek v Postoj TV. V roku 2018 ho kardinál Schönborn vysvätil za diakona. V rakúskej farnosti sa pastoračne venuje najmä Slovákom žijúcim v pohraničí. Je vysokoškolským pedagógom, ale pôsobí tiež ako katechéta na školách. Neučí však otčenáš, žiakom musí v prvom rade hovoriť o základných vzorcoch v medziľudských vzťahoch. „Veľa detí pochádza z atomizovaných rodín, kde napríklad chýba otec. Stalo sa mi, že prišiel za mnou žiak s tým, či nechcem byť jeho otcom. Má už tretieho ,pravého᾿ otca a stále to nie je ono,“ ilustruje Tománek na konkrétnom príklade realitu, s akou sa pri svojej práci učiteľa náboženstva stretáva. Má široký záber pôsobnosti na pastoračnej, učiteľskej, akademickej úrovni, ale tiež ako otec a manžel. „Splácam Bohu všetko to, čo mi dal – dary, talenty, domov, prácu, rodinu. Manželka mala veľmi ťažkú autonehodu, a veľmi som prosil Boha, aby si namiesto nej zobral radšej mňa. Vypočul ma po svojom, nechal nás tu oboch. A ja som sa rozhodol dať mu všetko, čo mám – seba v službe iným,“ vysvetľuje svoju motiváciu. „Boh mi rozmnožuje môj čas. Keby to malo byť len s mojich silách, už dávno by som sa na to vykašľal.“

Podcast Podcast denníka Postoj je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.