#31 Ako si zachovať zdravý rozum počas Lockdownu radí psychologička Zuzana Gažová
34:15

#31 Ako si zachovať zdravý rozum počas Lockdownu radí psychologička Zuzana Gažová

03.01.2021

Dnes sa budeme rozprávať na tému Ako sa nezblázniť z korony, z očkovania ale aj zo správ o nákupe mrziacich boxov pre mŕtvoly! Titulok ako z bulváru, ale žijeme také časy...

K mikrofónu som si pozvala psychologičku Zuzku Gažovú a povieme si aj to, ako si nastaviť psychiku a tiež ako sa vyhnúť hádkam v rodine v súvislosti s očkovaním, ponorkovou chorobou, stratou práce, krachom podnikania... 

Deje sa toho veľa. Psychológovia a psychiatri sú preťažení. Linky záchrany nestíhajú... Verím, že tento rozhovor mnohým pomôže upratať si myšlienky a nastaviť sa na pozitívnu vlnu.

Zuzany som sa pýtala aj...

· Zuzka, skús na úvod povedať, ako vnímaš situáciu ty a s čím sa za posledné mesiace stretávaš? Myslím konkrétne tvojej praxi. Sú ľudia takpovediac na prášky a z čoho najviac?

· Začnime prosím správami, ktoré vyvolávajú strach o život a prežitie. Niektorí sa boja očkovania. Niektorí sa boja, že sa im očkovacia látka neujde. Niektorí sú v šoku zo správ, že nemocnice začínajú nakupovať mrazáky pre mŕtvoly, ktoré sa nebudú stíhať pochovávať. Čo takéto správy môžu spôsobiť s ľuďmi a ich psychikou?

· Ja si všímam veľa útokov aj na sociálnych sieťach. Rodiny a spoločnosť sa delí na dva tábory. Nevraživosť rastie... Ako správne nastaviť komunikáciu, aby neprichádzalo k hroteniu?

· Kedy by mali ľudia podľa teba vyhľadať už odbornú pomoc?

· Keď vidím, že v mojom okolí sa niekto blízky už nevie so situáciou vysporiadať a mám pocit, že môže prísť ku katastrofe (sebevraždy, násilie v rodine a iné), je dobré, aby som sa do toho začala miešať a hľadala pre takýchto blízkych odbornú pomoc? Kde sú hranice podpory a ľudskosti a kde ide už o nevyžiadanú pomoc?

· Môže ľuďom pomôcť nastavenie určitej rutiny? Že si vyplnia denný program – doslova si ho naplánujú? Čo odporúčaš ty ako psychológ?

Zuzanu nájdete tu: https://www.facebook.com/zuzana.gazova.5

Podcast ODZNOVA - Praktický sprievodca životom by Martina Valachová, www.40plus.sk, valachova777@gmail.com je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.