Podcast:Môj podcast

Nielen Istrochem. Prečo sú utajené stovky správ o environmentálnych záťažiach?

03.08.2020

Kde sa vzal zákon, ktorý umožnil firme Istrochem českého premiéra Andreja Babiša utajiť správu o ekologickej katastrofe v Bratislave, aký bol pôvodný zmysel tohto zákona a ako sa to zvrhlo.

Rozprával som sa s Tamarou Stohlovou, environmentálnou špecialistkou strany Spolu, zástupcami rafinérie Slovnaftu a developerskej spoločnosti Penta Real Estate, ale aj s Ministerstvom životného prostredia SR.

V takzvanom Geofonde Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra sú podľa údajov ministerstva utajené stovky správ o záťažiach (celkovo je utajených 2 252 správ, ale nie všetky sa týkajú environmentálnych záťaží). 

Utajená je napríklad správa o záťažiach pod obchvatom hlavného mesta (rýchlostnou cestou R7) v Ružinove, ktorá má byť neverejná až do roku 2029 alebo správy o prieskume lokality pod zbombardovanou rafinériou Apollo. Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) dal pripraviť zákon, ktorý umožní aj spätné odtajnenie týchto správ.

Podcast Môj podcast je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.
OK