Heger: Ak neznížime dane z príjmov, tak nezvýšime zdanenie nehnuteľností
01:36:27
Podcast: Môj podcast

Heger: Ak neznížime dane z príjmov, tak nezvýšime zdanenie nehnuteľností

26.03.2021
Na sociálnych sieťach sa rozšírila informácia, že vláda Igora Matoviča chystá zvýšenie dane z nehnuteľnosti na 1,6 percenta z trhovej hodnoty nehnuteľnosti ročne. Táto informácia nie je pravdivá.  Reálne sa uvažuje o zvýšení dane z nehnuteľnosti najviac na trojnásobok súčasných sadzieb; ak niekto platí napríklad 80 eur ročne, po novom by platil maximálne 240 eur. Minister financií Eduard Heger (OĽaNO) v clubhouse diskusii Ako na peniaze vyhlásil, že zvýšenie dane z nehnuteľnosti bude možné iba v prípade, že sa zníži zdanenie aktivity, teda práce.  Zároveň povedal, že reforma nie je tak ďaleko, aby sa riešila napríklad otázka nižšieho zdaňovania ekologickejších budov. Zľavy z dane by však mohli mať napríklad penzisti alebo zdravotne ťažko postihnutí. Heger zároveň priznal, že schopnosť presadiť daňovú reformu je bytostne závislá od komunikácie s občanmi a samosprávami. Na otázky novinára Adama Valčeka a poslucháčov k zvyšovaniu dane z nehnuteľnosti a nájomnému bývaniu odpovedali počas clubhouse diskusie aj  Andrej Zaťko, CEO 365.bank a Poštovej banky, Ján Krnáč, výkonný riaditeľ developerskej spoločnosti Cresco Real Estate a poradkyňa ministra financií a partnerka konzultačnej firmy BMB Partners Renáta Bláhová. Krnáč so Zaťkom sa zhodli, že vplyv zvýšenia dane z nehnuteľnosti aj na trojnásobok oproti súčasnosti bude mať zanedbateľný vplyv na ochotu ľudí kupovať nehnuteľnosti.  Boom nájomného bývania podľa Krnáča príde na Slovensku až v momente, keď sa zvýšia úrokové sadzby na hypotekárnych úveroch na takú úroveň, že bude výhodnejšie riešiť bývanie prenájmom a nie kúpou.  Krnáč zároveň počas diskusie vymenoval ďalšie prekážky, ktoré bránia masívnejším investíciám súkromného kapitálu do nájomného bývania, ide napríklad aj o vymožiteľnosť práva pri vymáhaní nedoplatkov za nájom. Zaťko zas prezradil, že správcovská spoločnosť Poštovej banky Prvá penzijná uvažovala o vybudovaní investičného fondu na nájomné bývanie, ale jeho výnosnosť by bola taká nízka, že by nedokázal pritiahnuť investorov a fond preto nezaložili. Pozn.: Podcast je záznamom diskusie vysielanej na sociálnej sieti Clubhouse 26. marca 2021; nahrávanie sa realizovalo v súlade s komunitnými pravidlami sociálnej siete.

Podcast Môj podcast je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.