Hodnotiť niekoho postavu je spoločenský zlozvyk, ktorý ničí životy
48:08
Podcast: Ľudskosť

Hodnotiť niekoho postavu je spoločenský zlozvyk, ktorý ničí životy

28.07.2021

Krutá "módna polícia", ktorá hodnotí postavu a oblečenie žien, alebo kultúra diétovania, ktorá nám podsúva, že do plaviek treba najprv schudnúť, sú v našej spoločnosti považované za normálne - no majú svoju cenu.

Štíhlosťou sa trápia stále mladšie deti - niektoré už vo veku 10 rokov. Počas dospievania tak prichádzajú o zážitky, vzdelanie, radosť zo života a niekedy aj o život samotný. Poruchy príjmu potravy sú mentálne ochorenie s najvyššou mierou úmrtnosti.

V tejto epizóde Ľudskosti sa reportérka Barbora Mareková rozpráva s aktivistkou Valentínou Sedilekovou, ktorej sa z tohto ochorenia podarilo uzdraviť a teraz sa pokúša zmeniť systém pomoci pre ďalších ľudí s podobnými ťažkosťami.

Valentína vysvetľuje, čo u nej spustilo problémy so sebaobrazom, ako znel vnútorný hlas, ktorý ju nútil chudnúť, čo potrebovala od svojho okolia a čo podľa nej môžeme robiť my všetci, aby sme pred ochorením chránili ľudí okolo nás.

Z rozhovoru sa dozviete:

- čo môže v deťoch spustiť nezdravý vzťah k jedlu

- ako na nás pôsobia vzory na sociálnych sieťach či v televízii

- aké príznaky má bulímia a anorexia

- prečo ju niektorí odborníci prirovnávajú k závislosti

- ako vyzerá terapia

- ako vieme podporiť človeka s poruchou príjmu potravy

- prečo sú pochvaly a komplimenty rizikové a čo je lepšia alternatíva

- ako funguje profesionálna podpora v zahraničí, ktorá by pomohla aj ľuďom u nás

Hostka odporučila knihu:
“Medical Management of Eating Disorders” 3. vydanie, od C. Laird Birmingham a Janet Treasure. Nájdete ju napríklad tu: https://www.amazon.com/Medical-Management-Eating-Disorders-Birmingham/dp/1108465994

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Podporte vznik podcastu Ľudskosť a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme

Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.

Podcast Ľudskosť je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Autor: SME.sk
Kategórie: Spoločnosť
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.