#80 KOTLER V PRAXI 8. diel – 4 stratégie výberu cieľovej skupiny
22:03

#80 KOTLER V PRAXI 8. diel – 4 stratégie výberu cieľovej skupiny

13.01.2021

V minulom podcaste zo série Kotler v praxi sme sa naučili ako segmentovať trh.  V tomto podcaste nadväzujeme na túto tému a rozprávame o tom, ako si vybrať cieľovú skupinu. Segmentácia trhu síce odkrýva marketingové príležitosti, no úlohou firmy je rozhodnúť, koľko segmentov chce obslúžiť a ako tieto najvhodnejšie segmenty identifikovať.

Vyberáme najzaujímavejšie myšlienky z podcastu:

 • Existujú 3 stratégie, podľa ktorých si firma môže vybrať trhový segment - nediferencovaný, diferencovaný, alebo koncentrovaný marketing. Firma môže vstúpiť do všetkých segmentov - nediferencovaný marketing, môže si vybrať niektoré segmenty - diferencovaný marketing, alebo môže vstúpiť iba na jeden trh - koncentrovaný marketing.
 • Dnešná doba priniesla novú stratégiu, ktorú nazývame individuálny, resp. customizovaný marketing. Firma v takomto prípade nepotrebuje žiadne predchádzajúce informácie o zákazníkovi. Stačí, keď vie sprostredkovať presne to, čo zákazník potrebuje.
 • To, pre akú stratégiu výberu trhov sa firma rozhodne, ovplyvňujú viaceré faktory. Hlavnými sú určite zdroje firmy, možnosť variability produktu, variabilnosť trhu, alebo to, v akom štádiu životného cyklu sa daný výrobok nachádza.
 • Firma si ako prvé urobí segmentáciu, čiže si definuje všetky možné trhy, na ktoré by mohla vstúpiť. Následne musí zozbierať o nich informácie, ako sú údaje o bežnom predaji, predpokladanom raste predaja, očakávanom zisku, sile konkurencie, ale aj o potrebe distribučnej siete. Na základe zistení sa potom rozhodne, na ktoré z týchto trhov aj vstúpi. Zákazníci zo segmentov, ktoré si firma vyberie sa stávajú ich cieľovou skupinou.
 • Firma by si mala segmenty vyberať tak, aby veľkosť a potenciál segmentu zodpovedal aj schopnostiam firmy.
 • V dnešnej dobe väčšina firiem využíva diferencovaný marketing. Ak sa chcete dozvedieť, prečo prevláda práve táto stratégia, vypočujte si celý podcast. Objasňujeme vám v ňom aj rozdiely medzi spomínanými stratégiami, ktoré vysvetľujeme na praktických príkladoch.

  Podcast LEVOSPHERE - marketing v praxi je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

  ×
  Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.