Extrémne sucho, potom povodne. Rok 2020 bol na Slovensku plný protikladov
48:21
Podcast: Klímapodcast

Extrémne sucho, potom povodne. Rok 2020 bol na Slovensku plný protikladov

20.04.2021

"Rok 2020 bol pre Slovensko extrémny, bol dosť protikladný. Prvá polovica roka bola mimoriadne teplá a mimoriadne suchá, mali sme na Slovensku málo snehu, zaznamenali sme extrémne slnečný, ale aj extrémne suchý apríl, z oblohy spadlo úplné minimum, čo mohlo spadnúť. Potom prišli dažde a celé sa to otočilo.

Prichádzali dosť často búrky, boli veľmi silné a dosť často stacionárne. Toto sa opakovala až do konca augusta. Leto prišlo až koncom augusta, začiatkom septembra. Všetko sa to zlomilo 25. októbra kedy začalo intenzívne pršať a nasledovali povodne," tak sumarizuje rok 2020 meteorológ Slovenského hydrometeorologického ústavu Jozef Pecho.

"Celkovo bol celý rok veľmi teplý, napriek tomu, že leto nebolo až také horúce," dodáva tiež.

Toto je 12. diel klíma podcastu denníka SME a jeho obsahom je rok 2020 z hľadiska klímy na Slovensku. To, čo čítate zhrnuté v úvode, rozoberáme podrobne, jedno ročné obdobie za druhým, aj s dôsledkami a príčinami.

Rozprávame sa aj o konkrétnych lokalitách, ktorých sa extrémy ako sucho, povodne či veľké teplá priamo dotkli.

V závere podcastu Jozef Pecho hovorí o tom, že v apríli bude vydaná 6. IPCC správa. Medzi nahrávaním podcastu a jeho vydaním sa tento dátum zmenil, po novom by mal vyjsť v júli 2021.

Tento podcast pripravujú Katarína Kozinková, Jakub Filo a Jana Maťková.

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na klimapodcast@sme.sk

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Podporte vznik Klímapodcastu a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme

Ďakujeme, že počúvate Klímapodcast.

Podcast Klímapodcast je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Autor: SME.sk
Kategórie: Veda
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.