35 rokov po výbuchu v Černobyle (26.4.2021 18:31)
11:45
Podcast: K veci

35 rokov po výbuchu v Černobyle (26.4.2021 18:31)

26.04.2021
Hosť: Matej Bórik (novinár). 26. apríla 1986 pred pol druhou v noci vybuchol reaktor štvrtého bloku Černobyľskej atómovej elektrárne. Únik radiácie bol 500-krát väčší ako pri dvoch výbuchoch atómových zbraní v japonských mestách Hirošima a Nagasaki na konci II. svetovej vojny. Politické vedenie vtedajšieho Sovietskeho zväzu sa snažilo incident spočiatku utajiť. Prvomájový sprievod v Kyjeve sa konal v rádioaktívnom daždi, o čom nikto z prítomných nevedel. Na likvidácii katastrofy sa priamo podieľalo takmer 85 tisíc ľudí – vojaci, hasiči či piloti vrtuľníkov. Na začiatku 21. storočia z nich žila už len polovica, ostatní majú dodnes trvalé zdravotné následky. Aký je Černobyľ po 35 rokoch od výbuchu? Prečo sa z miesta tragédie stala doslova turistická atrakcia? O týchto otázkach sa budeme rozprávať s cestovateľom, ktorý miesto havárie v uplynulých rokoch viac razy navštívil. Moderuje: Matej Baránek. Diskusiu K veci pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. V premiére každý pracovný deň v Rádiu Slovensko po 18:30.

Podcast K veci je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.