Africký mor ošípaných sa opäť šíri Slovenskom (17.6.2020 18:33)
12:13
Podcast: K veci

Africký mor ošípaných sa opäť šíri Slovenskom (17.6.2020 18:33)

17.06.2020
Hostia: Julián Škerlík (predseda Zväzu chovateľov ošípaných) a Alojz Kaššák (hovorca Slovenskej poľovníckej komory) Vysoká horúčka, malátnosť, zažívacie či dýchacie ťažkosti - to sú príznaky Afrického moru, ktorý zabíja domáce aj divé ošípané. Na Slovensku ho prvýkrát potvrdili v júli 2019. Je veľkou hrozbou pre chov domácich ošípaných a poľovníctvo nielen u diviačej zveri. Ide o neliečiteľnú chorobu, ktorá ale nie je prenosná na ľudí. Momentálne sa šíri najmä na východnom Slovensku. Ministerstvo pôdohospodárstva už avizovalo, že vo vybraných okresoch východného a stredného Slovenska môžeme v najbližších dňoch očakávať zákaz voľného pohybu v prírode mimo vyznačených trás. Turisti tak budú môcť využívať len vyznačené chodníky. Dôvodom je šírenie vírusu Afrického moru ošípaných, ktorý môže nevedomky roznášať - napríklad na obuvi - aj človek. Na Slovensku chováme v súčasnosti zhruba 600 tisíc ošípaných. Moderuje: Chantal Staruchová. Diskusiu K veci pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.

Podcast K veci je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.