O návrate do škôl - prečo chlapci na hodinách plačú a ako dôvera lieči rodičovskú úzkosť?
01:07:51

O návrate do škôl - prečo chlapci na hodinách plačú a ako dôvera lieči rodičovskú úzkosť?

17.06.2021

O tom, že deti a mladí ľudia prežívajú celé obdobie pandémie najťažšie sa vravelo aj písalo už veľa. A nie bezdôvodne. Veď výrazne zvýšenú mieru pocitov úzkosti a depresie práve v tejto vekovej kategórii dokazovala nielen naša skúsenosť na linkách dôvery, ale už aj prvé výskumy medzi študentmi a študentkami zo začiatku tohto roka. Aj preto odborníčky a odborníci volali po čo najskoršom návrate detí a dospievajúcich do škôl. Rovnako však upozorňovali na to, že to ako sa vynútená izolácia a stres na mladých ľuďoch podpísali, skutočne zistíme až neskôr.

Čo sa teda teraz, vyše mesiac po znovu otvorení, v školách deje? Ako sa deti a mladí ľudia cítia, čo prežívajú a zvládajú opäť klasické vyučovanie? A aké je to pre učiteľov a rodičov? A prečo s príchodom pekného počasia nedošlo k očakávanej úľave, ale práve naopak? Nielen o týchto témach, ale hlavne o tom, čo pomáha na vyčerpanie, strach a úzkosť a ako najlepšie využiť letné prázdniny sme sa rozprávali so psychologičkou z Ústavu psychológie zdravia a metodológie výskumu UPJŠ v Košiciach prof. Mgr. Andreou Madarasovou Geckovou, PhD. a psychológom a programovým riaditeľom IPčka PhDr. Marekom Madrom, PhD.

------------

00:00 Úvod

01:43 Potvrdili sa predpoklady odborníkov o tom, ako sa prejaví pandémia na deťoch po návrate do škôl?

05:29 Nakoľko sú v týchto dňoch, mesiac po otvorení škôl, vytažené linky pomoci? Čo trápi deti a mladých ľudí?

14:45 Ktoré naše schopnosti a návyky boli izoláciou najviac zasiahnuté a musíme sa ich nanovo začať učiť?

21:03 Ako deti popisujú svoje momentálne prežívanie? Aká je atmosféra v triedach a školách?

25:49 Je kľúčom k zdravému dospievaniu detí len chodiť fyzicky do školy medzi rovesníkov? Alebo je úloha školy ešte v niečom inom?

32:33 Ako sa cítia učitelia a rodičia?

33:50 Čo sú varovné znaky, že dieťa prežíva ťažkosti? Môže si niečo všimnúť aj samé? Ako mu môže pomôcť okolie?

39:48 Môže dieťa alebo dospievajúci spraviť pre seba niečo aj sám? Ako mu pomôžu na poradniach IPčka? Prečo nie je pre deti dostupná odborná pomoc?

47:16 Čo môžu robiť učiteľky, učitelia a iný pedagogický zamestnanci škôl?

53:37 Ako môžu pomôcť rodičia? Ako môžu poslúžiť  aj vianočné rituály?

01:00:33 Ako správne využiť prázdniny? Prečo mnohí rodičia tlačia svoje deti do výkonov?

------------

Nezostávajte so svojimi ťažkosťami sami a využite pomoc odborníkov:

⌲ IPčko.sk: ipcko.sk  ⌲ Dobrá linka: dobralinka.sk  ⌲ Krízová linka pomoci: krizovalinkapomoci.sk, 0800 500 333

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach:

⌲ Facebook: facebook.com/hmmmpodcast  ⌲ Instagram: instagram.com/hmmm_podcast  ⌲ Youtube: youtube.com/user/IPcko  ⌲ E-mail: podcast@ipcko.sk 

Ak sa Vám naša práca páči a považujete ju za dôležitú, budeme veľmi vďační za Vašu pomoc:

⌲ Patreon (pre pravidelnú podporu): patreon.com/ipckohmmm  ⌲ Darujme.sk (pre podporu celého občianskeho združenia IPčko): ipcko.darujme.sk/3057  ⌲ Prenájom štúdia: ipcko.sk/prenajmite-si-studijko-na-nahravanie-podcastu 

hmmm... pre Vás pripravujú:

⌲ Moderátor a realizácia: Marek Franko instagram.com/marek__franko    ⌲ Odborný dohľad: PhDr. Marek Madro, PhD. instagram.com/marcusmadro, PaedDr.Zuzana Juráneková instagram.com/zuzkajuranekova, Mgr. Lenka Nemcová instagram.com/happylela

Podcast hmmm... | psychologický podcast je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.