Psychológia domáceho násilia 2/3: Obeť

12.08.2020

Ľudia od nepamäti milujú príbehy a pre každý príbeh platí, že ho môžete interpretovať rôznymi spôsobmi. A preto ak pri rozprávaní niekde správne pridáte, niekde uberiete a celé to pekne zabalíte, zrazu môže byť zo zbabelosti odvaha, z agresivity asertivita a z trestných činov len zanedbateľné partnerské a rodinné nezhody.

Zľahčovanie a bagatelizácia je, ako sme sa v minulom dieli dozvedeli, častou obrannou stratégiou mužov, ktorí sa dopúšťajú násilia v blízkych vzťahoch. A ak by sme im aspoň na chvíľu uverili, veľmi ľahko by sa nám mohlo stať, že by sme akceptovali facku ako výchovný prostriedok, bitku ako spôsob riešenia manželskej hádky a psychické týranie priam ako prejav lásky.

Preto je dôležité pozrieť sa na príbehy domáceho násilie aj očami jeho obetí, aby sme pochopili, čo sa pod všeobecným pojmom násilie skutočne skrýva a čo to znamená zažívať ho denne a dlhé roky.

Aké sú teda osudy obetí týchto činov? Kto sú? Prečo nevedia násilníka včas odhaliť? Prečo od neho nechcú odísť? Kde môžu nájsť pomoc a môže vlastne domáce násilie niekedy pre ne skončiť?

Aj o tom sme sa v druhom dieli minisérie Psychológia domáceho násilia rozprávali s odborníčkami z Centra Slniečko, ktoré už 20 rokov pomáha týraným ženám a deťom. S jeho zakladateľkou, riaditeľkou a špeciálnou pedagogičkou Mgr. Marianou Kováčovou, PhD. a právničkou a bývalou vyšetrovateľkou JUDr. Sylviou Gancárovou.

Ak ste obeťou, alebo svedkom domáceho násilia, využite pomoc odborníkov:

⌲ IPčko.sk: ipcko.sk  ⌲ Dobrá linka: dobralinka.sk  ⌲ Krízová linka pomoci: krizovalinkapomoci.sk

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach:

⌲ Facebook: facebook.com/hmmmpodcast  ⌲ Instagram: instagram.com/hmmm_podcast  ⌲ Youtube: youtube.com/user/IPcko  ⌲ E-mail: podcast@ipcko.sk 

Ak sa Vám naša práca páči a považujete ju za dôležitú, budeme veľmi vďační za Vašu pomoc:

⌲ Patreon (pre pravidelnú podporu): patreon.com/ipckohmmm  ⌲ Darujme.sk (pre podporu celého občianskeho združenia IPčko): ipcko.darujme.sk/3057  ⌲ Prenájom štúdia: ipcko.sk/prenajmite-si-studijko-na-nahravanie-podcastu 

hmmm... pre Vás pripravujú:

⌲ Moderátor a realizácia: Marek Franko instagram.com/marek__franko  ⌲ Produkcia a odborný dohľad: Mgr. Lenka Nemcová instagram.com/happylela, PhDr. Marek Madro instagram.com/marcusmadro a Mgr. Zuzana Juráneková instagram.com/zuzkajuranekova 

Podcast hmmm... | podcast psychologickej poradne IPčko.sk je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.
OK