Fenomény: Maya Deren (29.4.2021 20:00)
25:51
Podcast: Fenomény

Fenomény: Maya Deren (29.4.2021 20:00)

29.04.2021
Poetka, etnografka, tanečnica, filmárka. Maya Deren. Dnes o nej hovoríme ako o matke abstraktného filmu. I keď jej filmografia pozostáva iba z niekoľkých titulov, ovplyvnila množstvo umelcov. Od začiatku bola fascinovaná ľudským telom a pohybom, pričom v centre jej záujmu bol najmä tanec. Tento fokus dal vzniknúť novému umeniu, ktoré bolo označené ako choreocinema. I keď Maya Deren nebola prvou umelkyňou, ktorá skúma vzťah tanca a filmu, vo svojej experimentálnej tvorbe posunula filmový tanec za hranicu tela. Po tom čo ju choreografka a etnografka karibského tanca Katherine Dunham nasmerovala k domorodej kultúre na Haiti, objavovala nielen ich tanec, rituály, ale aj kult voodoo. Derenovej experimentovanie s vizuálnymi nápadmi je inšpiratívne dodnes. Mariana Jaremková venovala Mayi Deren ďalšiu časť cyklu relácie RTVS Rádia DEVÍN Fenomény a rozpráva sa o nej so študentkou Katedry audiovizuálnych štúdií Filmovej a televíznej fakulty VŠMU Barborou Nemčekovou.

Podcast Fenomény je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Autor: RTVS
Kategórie: Kultúra
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.