Fenomény: Jánošík (21-21) (21.1.2021 20:00)
30:38
Podcast: Fenomény

Fenomény: Jánošík (21-21) (21.1.2021 20:00)

21.01.2021
25. januára 1688 sa podľa jednej z verzií narodil Juraj Jánošík. V ten istý deň, 25. januára len o 198 rokov neskôr sa narodil Daniel Siakeľ, jeden z bratov Siakeľovcov, ktorí stoja na začiatku histórie slovenskej kinematografie. Ich film Jánošík (v réžii Jaroslava Siakeľa) je prvým slovenským dlhometrážnym hraným filmom. Premiéru mal 25. novembra 1921, a tak prvé tohtoročné Fenomény Mariany Jaremkovej budú aj naším prvým príspevkom k storočnici slovenského filmu, ktorú si budeme v tomto roku pripomínať.Tak ako je fenoménom Jánošík bratov Siakeľovcov, tak je fenoménom aj samotný Jánošík ako súčasť slovenského umenia. Od ľudovej slovesnosti, cez literatúru, hudbu, výtvarné umenie až po film. A na ten bude aj fokus vo Fenoménoch venovaných meniacej sa podobe Jánošíka v slovenskom filme.

Podcast Fenomény je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Autor: RTVS
Kategórie: Kultúra
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.