Fenomény: 100 rokov R.U.R. (26.11.2020 20:00)
29:27
Podcast: Fenomény

Fenomény: 100 rokov R.U.R. (26.11.2020 20:00)

26.11.2020
„Začal som premýšľať o ľuďoch nie ako o indivíduách, ale ako o strojoch, a po ceste som uvažoval o výraze, ktorý by označoval človeka schopného pracovať, nie však myslieť. Táto idea je vyjadrená českým slovom – Robot,“ napísal v roku 1924 český spisovateľ, ktorý sa stal svetoznámym dramatikom, novinár Karel Čapek. Svoju slávnu hru R.U.R. napísal pred sto rokmi - v lete 1920. Jej prvé uvedenie na javisku sa konalo hneď v roku 1921, krátko na to text inscenovali v divadlách vo Varšave, v Belehrade, New Yorku, Londýne, vo Viedni, v Zürichu, Budapešti, Krakove, Paríži, Tokiu, aj v iných mestách. Táto dráma otvorila Čapkovi svet. Zuzana Golianová jej venovala najnovšie Fenomény, o hre sa rozprávala s literárnym vedcom z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského Petrom Darovcom a divadelným režisérom Ondrejom Spišákom.

Podcast Fenomény je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Autor: RTVS
Kategórie: Kultúra
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.