Diskusia | Financovanie európskej obnovy
01:27:37

Diskusia | Financovanie európskej obnovy

16.06.2020
Koncom mája predstavila Európska komisia návrh Fondu obnovy. Do rekonštrukcie európskej ekonomiky po koronakríze chce investovať jeden bilión eur. Peniaze má Európska komisia získať na finančných trhoch, pomocou záruk spoločného európskeho rozpočtu. Dlhové financovanie vyvoláva v EÚ protichodné reakcie, rovnako ďalšie otázky: Ako sa majú peniaze dostať k členským krajinám, prostredníctvom pôžičiek, alebo grantov? Podľa akého kľúča majú byť rozdelené? Cieľom diskusie je hľadať efektívnu európsku odpoveď na hospodárske dôsledky koronakrízy. Zameria sa na niekoľko okruhov: 1)Aká je v tejto diskusii pozícia Slovenska? S ktorými časťami návrhu 2)Európskej komisie súhlasíme, ku ktorým máme výhrady? 3) Akým spôsobom majú byť peniaze poskytnuté členským krajinám a ako majú byť rozdelené? 4) Je dlhové financovanie obnovy jednorazovou výnimkou, nevyhnutnou vzhľadom na rozsah krízy, alebo precedensom? 5) Mali by sa niektoré z protikrízových nástrojov stať súčasťou štandardnej výbavy EÚ? DISKUTOVAŤ BUDÚ: - Ivan Štefanec, poslanec Európskeho parlamentu (EPP) - Robert Hajšel, poslanec Európskeho parlamentu (S&D) - Michal Šimečka, poslanec Európskeho parlamentu (Renew Europe) - Martin Klus, štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR - Lívia Vašáková, vedúca tímu ekonomických analýz Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku MODERÁTORKA: Zuzana Gabrižová, EURACTIV Slovensko

Podcast EURACTIV Slovensko je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.