Diskusia | EÚ schopná vynucovať zásady právneho štátu: Aký je slovenský záujem?
01:38:13

Diskusia | EÚ schopná vynucovať zásady právneho štátu: Aký je slovenský záujem?

08.10.2020
O PODUJATÍ Otázka právneho štátu a schopnosti európskych inštitúcií pôsobiť proti zhoršovaniu situácie v tejto oblasti v členských štátoch je jednou z najkontroverznejších a politicky najcitlivejších tém súčasnej EÚ. Táto otázka je momentálne politicky previazaná s rokovaním o budúcom rozpočte EÚ na roky 2021-2027 a nepriamo aj s diskusiou o financovaní plánu obnovy po koronakríze. Členské štáty odsunuli rozhodnutie o finálnej podobe mechanizmu na prepojenie využívania prostriedkov európskeho rozpočtu s dodržiavaním zásad právneho štátu na októbrový summit. Európsky parlament odmieta dať súhlas s európskym rozpočtom, kým nebude na svete dohoda o príslušnom nariadení v ambicióznej podobe. Prečo v jednej z najdôležitejších diskusií v EÚ nie je výraznejšie počuť hlas Slovenska? Aká je v nej slovenská pozícia a záujem? Potrebuje EÚ silnejšie nástroje na to, aby bola schopná garantovať, že jej členské štáty zásadne nezlyhávajú na poli právneho štátu, demokratických štandardov, prípadne ľudských práv? Aké sú argumenty za a proti? Podujatie sa bude konať bezprostredne po tom, čo Európska komisia 30. septembra predstaví prvú výročnú hodnotiacu správu o stave právneho štátu v členských krajinách EÚ. Diskusia prebehne prostredníctvom online programu Zoom. PANELISTI: - Michal Šimečka, poslanec Európskeho parlamentu (Renew Europe) - Peter Lysina, riaditeľ odboru práva EÚ, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR - Radovan Pala, Kancelária prezidentky SR - Max Steuer, Katedra politológie, Univerzita Komenského v Bratislave MODERÁTORKA: Zuzana Gabrižová, EURACTIV Slovensko ----------- Tento podcast vznikol vďaka EuroPolicy a EURACTIV Slovensko v spolupráci s pražskou kanceláriou Heinrich-Böll-Stiftung. ------- Spracoval Adam Bajla a Štefan Bako. -------- Všetky podcasty portálu EURACTIV Slovensko si môžete vypočuť na www.euractiv.sk/podcasty, v aplikácii Apple podcasty, PodBean, Sticher, Google podcasty a streamovacej služby Spotify.

Podcast EURACTIV Slovensko je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.