Diskusia | Samosprávy v čase koronakrízy
01:36:56

Diskusia | Samosprávy v čase koronakrízy

19.06.2020
Hlavným cieľom podujatia s názvom ,,Samosprávy v čase koronakrízy: Zmení epidémia pohľad na úlohy samospráv?” bude zistiť, akú úlohu zohrali slovenské samosprávy pri zvládaní koronakrízy a tiež aká bude ich rola pri obnove hospodárskeho a spoločenského života. Slovensko v poslednom čase púta pozornosť zahraničných médií, pretože sa používa ako príklad krajiny, ktorá na nástup epidémie koronavírusu zareagovala razantne a včas. Často sa v tejto súvislosti spomína úloha samospráv, ktoré preventívne opatrenie na zabránenie šírenia vírusu prijali ešte skôr ako štát. Nezamestnanosť v apríli narástla o 1,4 percenta, čo je historicky najväčší medzimesačný nárast v histórii Slovenska. Medzi obzvlášť zraniteľné regióny z pohľadu sociálnych dopadov patria najmenej rozvinuté regióny. Kríza navyše výrazne zasiahla rozpočty samospráv. Okrem výpadku príjmov ich pochopiteľne zaťažil aj nárast neplánovaných výdavkov súvisiaci s prijatými opatreniami. Národná rada SR už prijala vládny balík opatrení, tzv. ,,Lex corona”, ktorý samosprávam uvoľňuje finančnú disciplínu. Európska únia členským štátom v čase krízy poskytla niekoľko nástrojov, ktoré im majú pomôcť zmierňovať škody spôsobené pandémiou. Dôležitým krokom je uvoľnenie pravidiel upravujúcich čerpanie peňazí z európskych fondov. Slovenská vláda zatiaľ na boj proti koronavírusu vyčlenila 1,2 miliardy eur, pričom v blízkej budúcnosti má ohlásiť uvoľnenie ďalších európskych prostriedkov. Úrad vicepremiérky Remišovej vyhlásil už aj prvú výzvu na projekty pre obce, mestá a samosprávne kraje, ktoré chcú zmierniť dôsledky pandémie. Cieľom diskusie je zamerať sa na niekoľko otázok: - Ukázali samosprávy na Slovensku schopnosť operatívne a úspešne reagovať na výzvy, ktoré krízové obdobie prinieslo? Ako v čase pandémie fungovala spolupráca EÚ, vlády a samospráv? - Aké sú socioekonomické dopady koronakrízy v slovenských obciach, mestách a krajoch? Ako koronakríza poznačí investičný potenciál samospráv? - Ako môže s výpadkom príjmov samospráv pomôcť štát a EÚ? - Ako samosprávam v čase koronakrízy pomáhajú prostriedky z fondov EÚ? Na aké opatrenia by sa s pomocou eurofondov samosprávy mali zamerať, aby zmiernili sociálne a ekonomické dopady spôsobené epidémiou? Ako sa kríza prejaví na podobe nového programového obdobia? DISKUTOVALI: - Ján Ferenčák, poslanec Národnej rady SR (Smer-SD), primátor mesta Kežmarok - Jozef Viskupič, predseda Trnavského samosprávneho kraja - Ľudmila Majláthová, ekonomická radkyňa Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku - Anton Marcinčin, expert na regionálny rozvoj MODERÁTOR: - Marián Koreň, EURACTIV Slovensko Mediálnym partnerom podujatia je týždenník MY. Toto opatrenie je spolufinancované Európskou úniou.

Podcast EURACTIV Slovensko je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.