Odkrývanie: Deportácie si vyskúšali ľudáci "nanečisto" už v roku 1938
34:43

Odkrývanie: Deportácie si vyskúšali ľudáci "nanečisto" už v roku 1938

23.09.2020

V podcaste s názvom Odkrývanie, kde spolu s Dokumentačným strediskom holokaustu odkrývame temné aj biele miesta našej minulosti a po 75 rokoch sa k tragédii holokaustu vraciame cez konkrétne ľudské osudy.

Dnes si predstavíme príbeh Zoltána Breinera. Mal iba šesť rokov, keď ho deportovali spolu s rodičmi z Humenného, kde žili, za hranice Slovenska. Nepísal sa však vtedy rok 1942 – no udalosti, o ktorých hovoríme sa stali ešte oveľa skôr. Je to kapitola našej histórie, ktorá zostáva doteraz aj podľa historikov takmer neznáma – už v roku 1938 deportoval zo svojho územia – za hranice ľudácky režim tisíce obyvateľov zo židovským pôvodom.

Nestali sa to pod nátlakom Nemcov, ale z ich vlastnej iniciatívy samotných ľudákov.

„Deportácie z roku 1938 považujú mnohí historici za začiatok holokaustu na Slovensku," hovorí riaditeľ Dokumentačného strediska holokaustu Ján Hlavinka, ktorý dodáva, že pri vývoze niekoľkých tisícov ľudí však radil známy nacistický pohlavár Adolf Eichmann.

Ako to, že aj dnes zostáva táto história neznáma a takmer vôbec sa o nej nevie? Prečo sa to všetko stalo a ako vnímal tieto udalosti v tom čase šesťročný Zoltán Breiner? Aj to zaznie v našom podcaste, kde sa s riaditeľom Dokumentačného strediska holokaustu a historikom Historického ústavu Slovenskej akadémie vied Jánom Hlavinkom rozpráva Soňa Gyarfašová, ktorá mapuje v RTVS roky konkrétne osudy pamätníkov 20.storočia.

Nabudúce: V ďalšej časti nášho podcastu, ktorý Vám prinesieme o dva týždne, zaznie príbeh režiséra arizácii Augustína Morávka.​

Podcast Dobré ráno | Denný podcast denníka SME je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.