Odkrývanie: Najviac deportovaných zo Slovenska zahynulo v Sobibore, vieme o jedinom, ktorý prežil
35:25

Odkrývanie: Najviac deportovaných zo Slovenska zahynulo v Sobibore, vieme o jedinom, ktorý prežil

09.09.2020

V prvej časti podcastu Odkrývanie sa vyberieme na miesto, kde už nič nepripomína, že sa tu diali tie najhoršie zločiny proti ľudskosti. Takmer všetci, ktorí sem prišli, skončili o pár hodín na rampe – v plynovej komore. Na prvý pohľad to však vyzerá, akoby toto miesto ani nikdy neexistovalo.

Nacisti ešte stihli po vyhladzovacom tábore Sobibor starostlivo zahladiť všetky stopy. Dnes je tu len pamätná tabuľa, hustý les a zelená lúka.

Hoci sa o tom takmer nevie, práve najviac ľudí židovského pôvodu deportovaných zo Slovenska nezavraždili nacisti v koncentračnom tábore Auschwitz, ale v Sobibore.

Dnes vieme o jedinom z nich, ktorý prežil - volal sa Jozef Schnitzer a s jeho najbližšími ho deportovali zo Sabinova. Po svojom úteku vydal o všetkom svedectvo, no donedávna bolo takmer zabudnuté. 

Soňa Gyarfašová sa o tomto príbehu rozpráva s riaditeľom Dokumentačného strediska holokaustu a historikom Jánom Hlavinkom.

S odstupom 75 rokov od konca druhej svetovej vojny sa vrátime k tragédii holokaustu aj v špeciálnom podcaste Odkrývanie, ktorý vám SME prináša spolu s Dokumentačným strediskom holokaustu. 

Podcast moderuje Soňa Gyarfašová, ktorá pôsobí v RTVS a mapuje osudy pamätníkov dvoch totalít. Odkrývanie si budete môcť vypočuť každé dva týždne, vždy v stredu.

 

Podcast Dobré ráno | Denný podcast denníka SME je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.