V ženskom rode: Tűnde Lengyelová: Stredovekí šarlatáni žili zo zúfalstva ľudí. Je tomu tak aj dnes
01:14:12

V ženskom rode: Tűnde Lengyelová: Stredovekí šarlatáni žili zo zúfalstva ľudí. Je tomu tak aj dnes

11.12.2020
"Človek v stredoveku nielenže nevedel čítať a písať, ale prakticky celý život prežil na jednom mieste. Zo svojej dediny sa možno dostal na trh do najbližšieho mestečka. U týchto ľudí bolo pochopiteľné, že vo svojej nevzdelanosti a nevedomosti podľahli hocičomu, čo im vysvetlilo to, čo ich trápilo," hovorí historička Tűnde Lengyelová. "Dnes, v 21.storočí, keď sú ľudia gramotní a majú aspoň základnú školu je prekvapujúce, že niektorí podliehajú tým istým alebo veľmi podobným masovým hysterickým prejavom. Nechcú rozmýšľať, nechcú uvažovať nad tým, prečo sa niečo deje, ani ako sa to deje. Najhoršie je, že sa nechcú spoľahnúť na tých, ktorí to na rozdiel od nich naozaj vedia."

Podcast Denník N Podcasty je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.