V ženskom rode: Rastislava Stoličná: Vianoce neboli len náboženským sviatkom. Boli predovšetkým oslavou rodiny
01:07:26

V ženskom rode: Rastislava Stoličná: Vianoce neboli len náboženským sviatkom. Boli predovšetkým oslavou rodiny

24.12.2020
Až do druhej svetovej vojny žila väčšina Slovákov na vidieku a živila sa prácou na poli a chovom dobytka. "Vianoce boli pre nich veľmi dôležitým rituálom, počas ktorého sa snažili rôznymi magickými praktikami a zvykmi zabezpečiť do budúceho roka dobrú úrodu, šťastie a zdravie v rodine," hovorí profesorka etnológie Rastislava Stoličná. "Hoci dnes už väčšina z nás žije v mestách a málokto sa živí farmárstvom, niektoré vianočné zvyky a tradície, ktoré máme od svojich predkov, prežívajú v našich rodinách dodnes." 

Podcast Denník N Podcasty je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.