V ženskom rode: Zuzana Vasičáková Očenášová: Za výsmechom konšpiračným teóriám môže byť skrytý strach z iracionality
20:12

V ženskom rode: Zuzana Vasičáková Očenášová: Za výsmechom konšpiračným teóriám môže byť skrytý strach z iracionality

25.04.2021
"Keď nám niekto začne rozprávať konšpiračnú teóriu, naša prvotná reakcia je vždy o nás samých. Môžeme sa týmito informáciami cítiť natoľko ohrození, že daného človeka prestaneme počúvať. Nezamýšľame sa nad tým, prečo hovorí to, čo hovorí, v panike sa zavrieme a začíname sa starať len sami o seba. Dialóg končí, " hovorí mediátorka Zuzana Vasičáková Očenášová. Stratégie, aké následne prijmeme, sú podľa nej rôzne. "Môžeme napríklad začať bojovať a "páliť" argumenty, alebo sa začneme vysmievať. Aj výsmech je ale istá forma agresie, akou chceme znemožniť nepriateľa, ktorého sa v skutočnosti bojíme. To, čo považujeme za iracionálne, nám naháňa strach, pretože našou istotou je vláda rozumu," dodáva v rozhovore o hodnotách, polarizácii názorov v čase neistoty a o našej schopnosti kritizovať konanie človeka, ale nie človeka samého.  

Podcast Denník N Podcasty je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.