Podcast: Dejiny

Dejiny 10: Edvard Beneš - nadaný realista alebo zbabelec?

23.12.2018
Edvard Beneš kormidloval československú zahraničnú politiku po celé medzivojnové obdobie. V najkritickejších chvíľach bol prezidentom a mužom, na ktorého pleciach spočívala zodpovednosť za ťažké rozhodnutia. Dodnes preto táto postava našich dejín vyvoláva veľké emócie a protichodné postoje. Mali alebo nemali sme sa podvoliť mníchovskému diktátu v septembri roku 1938? A prečo Beneš ráznejšie nezakročil proti komunistom v kritických februárových dňoch v roku 1948?  Zvykne sa mu klásť vina za všetky porážky a národné traumy. Čo však reálne mohol tento muž pre svoju krajinu urobiť a čo aj napokon urobil? Bol politikom, ktorý iba večne ustupoval alebo mužom s hlbokým zmyslom pre realitu, ktorý Čechov a Slovákov uchránil pred najhoršími pohromami? JaroValent z magazínu Historická revue sa rozprával s Tomášom Jahelkom z Katedry politológie Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity.

Podcast Dejiny je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Autor: SME.sk
Kategórie: História, Vzdelávanie
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.
OK