Ladislav Hudec | Ako ho Slovensko stratilo a znova našlo
10:21

Ladislav Hudec | Ako ho Slovensko stratilo a znova našlo

29.06.2020

Ladislav Hudec, otec slovenských mrakodprapov. Príbeh, ako Slovensko zavrhlo svojho najslávnejšieho architekta, ako naňho zabudlo a neskôr ho znova našlo. Ladislav Eduard Hudec sa narodil v Banskej Bystrici 8. januára 1893. V Budapešti vyštudoval architektúru. Avšak skôr, ako stihol na Slovensku, či v Maďarsku niečo postaviť, do života mu prišla 1. svetová vojna. Ako dôstojník Rakúsko-uhorskej armády bojoval na ruskom fronte. V roku 1916 padol do zajatia, ale podarilo sa mu utiecť do Číny. Po úteku sa mu podarilo dôjsť až do Šanghaja. Oženil sa s dcérou zámožného nemeckého bankára a začala sa hviezdna kapitola jeho života. Postupne sa vypracoval na popredného šanghajského architekta, ktorý postavil niekoľko najvýznamnejších stavieb „Paríža Orientu“.

Originálne video na youtube s množstvom záberov: https://youtu.be/U00Nteq4dsI

Na blogu: https://www.cestycinou.sk/clanky/ladislav-hudec

Film Muž ktorý zmenil tvár Šanghaja: https://tinyurl.com/y9d579g5

Kniha Ladislav Hudec – Otec ázijských mrakodrapov: https://tinyurl.com/y7uumjxk

Fotografie môjho brata Jakuba Dvořáka: https://vydavatelstvorak.sk/umelecke-tlace-fotografii-jakuba-dvoraka

Toto video mi zabralo 15 hodín a 8 minút (zmerané pomocou aplikácie Toggl)

Ak by ste chceli podporiť moju prácu, môžte tak urobiť niekoľkými spôsobmi:

Podcast Cesty Čínou s Pavlom Dvořákom je vložený na túto stránku z otvoreného informačného zdroja RSS. Všetky informácie, texty, predmety ochrany a ďalšie metadáta z informačného zdroja RSS sú majetkom autora podcastu a nie sú vlastníctvom prevádzkovateľa Podmaz, ktorý ani nevytvára ani nezodpovedá za ich obsah podcastov. Ak máš za to, že podcast porušuje práva iných osôb alebo pravidlá Podmaz, môžeš nahlásiť obsah. Ak je toto tvoj podcast a chceš získať kontrolu nad týmto profilom klikni sem.

Kategórie: Cestovanie
×
Náš web používa cookies, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie a skvalitňovanie jeho služieb, bez osobnej identifikácie jednotlivých používateľov. Pri používaní nášho webu však môžu naši partneri využívať cookies, ktoré sú personalizované, ale iba v prípade ak ste im už takýto súhlas udelili. Chcem vedieť viac.